DOLAR
32,8221
EURO
35,1421
ALTIN
2.449,46
BIST
10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
29°C
İstanbul
29°C
Açık
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Açık
30°C
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
29°C
https://neolduki.com/wp-content/uploads/2024/04/reklam.gif
https://neolduki.com/wp-content/uploads/2024/04/reklam.gif

İşşizlik Maaşı Alma Şartları 2024- işşizlik başvurusu

İşşizlik Maaşı Alma Şartları 2024- işşizlik başvurusu

İşsizlik maaşı ödeneğinin tanımı nedir? Kimler işsizlik maaşı alabilir? İşsizlik ödeneği birden fazla alınır mı? İşsizlik maaşı ne kadar ?

Belirli bir süre sigortalı olan işsiz bir kişiye ödenen bir yardım olup, kanunun öngördüğü şartların sağlanması halinde işsizlik süresi için ödenen para miktarıdır.

İşşizlik Maaşı Alma Şartları

İşsizlik maaşı için uygunluk şartları

Kendi isteği ve ihmali dışında işsiz kalmak,
Hizmet Sözleşmesinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde bir Hizmet Sözleşmesi kapsamında olmak;
İşten ayrılmadan önceki üç yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmak;
Hizmet sözleşmesinin feshedilmesini takip eden 30 gün içinde en yakın İŞKUR kuruluşuna şahsen veya elektronik ortamda başvurulması,

 

İşsizlik maaşı başvurusu

Hizmet sözleşmesinin sona ermesinden itibaren 30 gün içinde taleplerin en yakın İŞKUR kuruluşuna iletilmesi gerekmektedir. Başvurular İŞKUR nezdinde şahsen veya www.iskur.gov.tr ​​adresinden elektronik ortamda yapılabilir. Mücbir sebep halleri dışında, geç yapılan başvurular 30 gün içinde başvuru yapılmaması halinde toplam uygunluk süresinden düşülür.

 

İşsizlik sigortasının ödenebilmesi için sigortalı işsizin çalışmaya istekli olması gerekir. İşsizlik ödeneği başvurusu, bir iş başvurusu kaydıyla sonuçlanır veya kaydı yeniler. Bu, sigortalı işsizlerin danışmanlık, yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerine erişimini sağlar. Bu nedenle vekaletname ile başvuru mümkün değildir.

İşsizlik ödeneğinin süresi

İş sözleşmesinin feshinden önceki son üç yıl.

Sigortalı olarak 600 gün, işsizlik sigortası primi ödemiş işsiz için 180 gün,
Sigortalı olarak 900 gün, işsizlik sigortası primi ödemiş işsiz için 240 gün,
1080 gün sigortalı olarak çalışmış, 300 gün işsizlik sigortası primi ödemiş işsiz,

İşsizlik sigortası belli bir süre için ödenir.

İşşizlik Maaşı Alma Şartları

işsizlik maaşı miktarı

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık katkı payı geliri dikkate alınarak hesaplanan ortalama günlük brüt geliri olarak hesaplanır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği tutarı aylık asgari ücret toplamını aşamaz. İşsizlik ödenekleri damga vergisi dışında herhangi bir vergi veya kesintiye tabi değildir.

2024 yılı için aylık işsizlik ödeneği hesabı

Son 4 Aylık Prime Esas Kazançların Aylık Ortalaması Hesaplanan İşsizlik Ödeneği Miktarı Damga Vergisi

Oranı

Ödenecek İşsizlik Ödeneği Miktarı
Son 4 Ay 2024 Yılına Ait Asgari Ücretle Çalışan 20.002,50 8.001,00 0,00759 7.940,27
Son 4 Ay 25.000 TL ile Çalışan 25.000,00 10.000,00 0,00759 9.924,10
Son 4 Ay 41.000 TL ile Çalışan 41.000,00  16.002,00(*) 0,00759 15.880,54
(*)  Hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçemeyeceği için sigortalı işsize ödenecek aylık işsizlik ödeneği miktarı bu şekilde hesaplanmıştır.

İşsizlik ödeneğinden yapılan kesintiler

İşsizlik ödeneği damga vergisi dışında herhangi bir vergi veya kesintiye tabi değildir ve nafaka dışında kimseye devredilemez.

işsizlik maaşı ödemesi

İşsizlik maaşı başvuruları bir sonraki ayın sonuna kadar tamamlanır. İşsizlik ödeneği her ayın 5’inde işsizlere ödenir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, ödeme tarihini ileri alma hakkına sahiptir.

Sigortalıların işsizlerine yapılacak ödemeler, acenteye bildirdikleri banka hesap numarası (IBAN), hesap numarasının eksik veya hatalı bildirilmesi halinde en yakın PTTBank aracılığıyla yapılacaktır. İşsizlik maaşının kesildiği haller

İşsizlik sigortası almak.

İŞKUR tarafından teklif edilen bir işe uygun, son görevdeki ücret ve çalışma koşullarına yakın ve ikamet ettiği yerin belediye sınırları içinde bulunan bir görevi haklı bir sebep olmaksızın reddeden kişi;

işsizlik maaşı alırken düzensiz çalışanlar, çalışma hayatını denetleyen ve izleyen müfettişler veya idari müfettişler tarafından yapılan teftişler

İşsizlik maaşı iptal edildi mi ve geri alınamaz.

İşsizlik maaşı alırken SGK’dan yaşlılık aylığı alıyorsanız, “emeklilik” nedeniyle yaşlılık aylığı aldığınız andan itibaren yardımlarınız kesilir.
Haklı bir sebep olmaksızın reddetme veya kabul edilmesine rağmen İŞKUR’un sunduğu mesleki gelişim, görevlendirme ve eğitime devam etmeme, kurumun talebini haklı bir sebep olmaksızın yerine getirmeme ve talepte bulunma. . Zamanında bilgi ve belgeler. Ancak, bu koşullar sona erdiğinde ödemeler devam edecektir. Ödeme süresi, başlangıçta belirtilen toplam abonelik süresinin sona erme tarihini aşamaz. sağlık hizmeti kullanımı

İşsizlik parası alanlar genel sağlık sigortası kapsamında olup, işsizlik sigortasından yararlanılan günlerde işsizlik sigortası fonundan sadece genel sağlık sigortası primleri ödenmektedir. Alıcıların yakınları da genel sağlık sigortası çerçevesinde sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

İşsizlik sigortası aldığınızda ne yaparsınız?

işsizlik maaşı süresi içinde.

adres değişikliği,
bir sosyal sigorta kurumundan yaşlılık aylığı alınması;
onaylı bir tıbbi tesis tarafından dinlenmeye alınmak;
işe başlamak,
yurtdışına çıkmak,
kariyer girişi mahkeme kararıyla eski durumuna döndürme;

Bu gibi durumlarda 15 gün içinde en yakın İŞKUR kurumuna veya Alo170‘e durum bildirilmelidir.

İşsizlik parası alanlar, kendi ihmalleri veya eksik veya yanlış bilgileri nedeniyle fazla ödeme ve kanuni faiz ödemekle yükümlüdür.

İşsizlik maaşı devam durumu

 

İşsizlik parası süresi içinde, işsizlik parası süresi dolmadan yeniden işe alınırsanız ve işsizlik parası alma şartlarını yerine getirmeden tekrar işsiz kalırsanız, işsizlik parası süresi bitene kadar işsizlik parası alabilirsiniz. Kalan alacaklar başvuru tarihinden itibaren İŞKUR‘a ödenecektir.

Hak kazanma şartlarını sağlamak suretiyle yeniden işsiz kalınması halinde ise sadece bu yeni hak sahipliğinden doğan süre kadar işsizlik ödeneği ödenir.

 

Başvuru Yapmak için Tıklayınız

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.