Klostrofobi tedavisi

Klostrofobi tedavi ile aşılabilen bir sağlık sorunudur. Bununla birlikte, klostrofobisi olan birçok kişi, tedavi sırasında korkuyla karşılaşacaklarını bildikleri için tedavi aramaya kolayca ikna edilemezler.Ruh hallerinde korkuları çok gerçektir.Bu nedenle, klostrofobisi olan kişilerin tedavi aramaya teşvik edilmesi önemlidir. aile üyelerinden veya yakın çevrelerinden.

Klostrofobiyi tedavi etmek için bilişsel veya maruz kalma yöntemleri kullanılır. Bilişsel terapide kişilere korkuları konusunda eğitim verilir ve sorunla ilgili olumsuz duygu, düşünce ve davranışlar incelenir ve değerlendirilir. Kişi bilinçlendikçe kaygı sorununu mutlaka aşacak, bu korkuya alışacak ve daha az korkak olacaktır. Öte yandan maruz kalma, fobilerin üstesinden gelmek için kademeli olarak yüzleşmeyi içerir.

Klostrofobi tedavisi ne kadar sürer?

Klostrofobi tedavisinin süresi semptomların şiddetine bağlıdır. Tedavi süreci genellikle 2-12 seansta tamamlanır. Seans öncesi veya seans sırasında ilaç kullanımı gerekebilir. Çok ağır vakalar için belli bir süre yatarak tedavi seçenekleri tercih edilebilir.