DOLAR
33,0413
EURO
35,9402
ALTIN
2.546,09
BIST
11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
33°C
İstanbul
33°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Açık
34°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
31°C
Salı Hafif Yağmurlu
31°C
Çarşamba Açık
31°C
https://neolduki.com/wp-content/uploads/2024/04/reklam.gif
https://neolduki.com/wp-content/uploads/2024/04/reklam.gif

İşşizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir ?

İşşizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir ?

İşsizlik maaşı ödeneğinin tanımı nedir? Kimler işsizlik maaşı alabilir? İşsizlik ödeneği birden fazla alınır mı? İşsizlik maaşı ne kadar ?

Belirli bir süre sigortalı olarak çalışan işsiz bir kişiye ödenen bir ödenek olup, kanunda belirtilen  şartların sağlanması halinde işsizlik süresi sonucunda ödenen para miktarıdır.

İşşizlik Maaşı Alma Şartları

İşsizlik maaşı için uygunluk şartları

Kendi isteği ve ihmali dışında işsiz kalmak,
Hizmet Sözleşmesinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde bir Hizmet Sözleşmesi kapsamında olmak;
İşten ayrılmadan önceki üç yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmak;
Hizmet sözleşmesinin feshedilmesini takip eden 30 günlük süre  içinde en yakın İŞKUR kuruluşuna şahsen veya elektronik ortamda başvuru yapılması,

 

İşsizlik maaşı başvurusu

Hizmet sözleşmesinin sona erdiği günden n itibaren 30 günlük süre içinde taleplerin en yakın İŞKUR kuruluşuna ulaştırılması gerekmektedir. Başvurular İŞKUR nezdinde şahsen veya www.iskur.gov.tr ​​adresinden elektronik ortamda yapılabilir. Mecburi  sebep halleri dışında, geç yapılan başvurular 30 gün içerisinde başvuru yapılmaması halinde toplam süresinden düşülür.

 

İşsizlik sigortasının alınabilmesi için sigortalı işsizin çalışmaya istekli olması gerekir. İşsizlik ödeneği başvurusu sonucunda , bir iş başvurusu kaydı alınır veya kaydı yeniler.

İşsizlik ödeneğinin süresi

İş sözleşmesinin feshinden önceki son üç yıl.

Sigortalı olarak 600 gün, işsizlik sigortası primi ödemiş sonrasında işsiz kalanlar  için 180 gün,
Sigortalı olarak 900 gün, işsizlik sigortası primi ödemiş sonrasında işsiz kalanlar  için 240 gün,
1080 gün sigortalı olarak çalışmış,sonrasında işsiz kalanlar için  300 gün işsizlik sigortası primi ödemiş işsiz,

İşsizlik sigortası belli bir süre için ödenir.

İşşizlik Maaşı Alma Şartları

işsizlik maaşı miktarı

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık katkı payı geliri dikkate alınarak hesaplanan ve  ortalama günlük brüt geliri alınarak hesaplanır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği tutarı aylık asgari ücret toplamını aşamaz. İşsizlik ödenekleri damga vergisi dışında herhangi bir vergi veya kesintiye tabi değildir.

2022 yılı için aylık işsizlik ödeneği hesabı

Son 4 Aylık Prime Esas Kazançların Aylık OrtalamasıHesaplanan İşsizlik Ödeneği MiktarıDamga Vergisi

Oranı

Ödenecek İşsizlik Ödeneği Miktarı
Son 4 Ay 2022 Yılına Ait Asgari Ücretle Çalışan5.004,002.001,600,007591.986,41
Son 4 Ay 2022 Yılının ikinci dönemine Ait Asgari Ücretle Çalışan6.471,002.588,400,007592.568,75
Son 4 Ay 9.750 TL ile Çalışan9.750,003.900,000,007593.870,40
Son 4 Ay 15.000 TL ile Çalışan15.000,006.000,00(*)0,007595.137,51
(*)  Hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçemeyeceği için işsize ödenecek aylık işsizlik ödeneği bu şekilde hesaplanmıştır. 2022 yılında asgari ücret 1.01.2022 – 30.06.2022 dönemi için brüt 5.004,00 TL,  1.07.2022–31.12.2022 dönemi için ise brüt 6.471,00 TL dir.

 

İşsizlik ödeneğinden yapılan kesintiler

Ödeneği damga vergisi dışında herhangi bir vergi veya kesintiye tabi değildir ve nafaka dışında kimseye devredilemez.

Maaşı ödemesi

İşsizlik maaşı başvuruları bir sonraki ayın sonuna kadar tamamlanır. İşsizlik ödeneği her ayın 5’inde işsizlere ödenir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ödeme tarihini ileri alma veya iptal etme hakkına sahiptir.

Sigortalıların işsizlerine yapılacak  olan ödemeler, bildirdikleri banka hesap numarası (IBAN), hesap numarasının eksik veya hatalı bildirilmesi halinde en yakın PTTBank aracılığıyla yapılır. İşsizlik maaşının kesildiği haller

İşsizlik sigortası almak

İŞKUR tarafından teklif edilen bir işe uygun, son görevdeki ücret ve çalışma koşullarına yakın ve ikamet ettiği yerin belediye sınırları içinde bulunan bir görevi haklı bir sebep olmaksızın reddeden kişi;

Bu maaşı alırken düzensiz çalışanlar, çalışma hayatını denetleyen ve izleyen müfettişler veya idari müfettişler tarafından yapılan teftişler

Maaşınız iptal edildi mi ve geri alınamaz.

Devletin size sağladığı bu maaşı alırken SGK’dan yaşlılık aylığı alıyorsanız, “emeklilik” nedeniyle yaşlılık aylığı aldığınız andan itibaren yardımlarınız kesilir.
Haklı bir sebep olmaksızın reddetme veya kabul edilmesine rağmen İŞKUR’un sunduğu mesleki gelişim, görevlendirme ve eğitime devam etmeme, kurumun talebini haklı bir sebep olmaksızın yerine getirmeme ve talepte bulunma. . Zamanında bilgi ve belgeler. Ancak, bu koşullar sona erdiğinde ödemeler devam edecektir. Ödeme süresi, başlangıçta belirtilen toplam öedeme süresinin sona erme tarihini kesinlikle aşamaz. sağlık hizmeti kullanımı

İşsizlik parası alanlar genel sağlık sigortası kapsamında olup, işsizlik sigortasından yararlanılan günlerde işsizlik sigortası fonundan sadece genel sağlık sigortası primleri ödenmektedir. Alıcıların yakınları da genel sağlık sigortası çerçevesinde sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

İşsizlik sigortası aldığınızda ne yaparsınız?

işsizlik maaşı süresi içinde.

adres değişikliği,
bir sosyal sigorta kurumundan yaşlılık aylığı alınması;
onaylı bir tıbbi tesis tarafından dinlenmeye alınmak;
işe alıyor,
yurtdışına çıkmak,
kariyer girişi
mahkeme kararıyla eski durumuna döndürme;

Bu gibi durumlarda 15 gün içinde en yakın İŞKUR kurumuna veya Alo170‘e durum bildirilmelidir.

İşsizlik parası alanlar, kendi ihmalleri veya eksik veya yanlış bilgileri nedeniyle fazla ödeme ve kanuni faiz ödemekle yükümlüdür.

İşsizlik maaşı devam durumu

 

Bu alınan para süresi içinde, işsizlik parası süresi dolmadan yeniden işe alınırsanız ve işsizlik parası alma şartlarını yerine getirmeden tekrar işsiz kalırsanız, işsizlik parası süresi bitene kadar işsizlik parası alabilirsiniz. Kalan alacaklar başvuru tarihinden itibaren İŞKUR‘a ödenecektir.

Yeniden hak kazanma şartlarını sağlamak suretiyle ,işsiz kalınması halinde ise sadece bu yeni hak sahipliğinden doğan süre kadar işsizlik ödeneği ödenir. Başvuru yapmak için işkura gidebilirsiniz veya Alo 170 den arayabilirsiniz. Fakat bence internet üzerinden girip kendinizde başvuru yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.